You are here

2020 Wisconsin Recognition Awards

Wisconsin Future Business Leaders of America

2020 Recognition Awards 


Due to the cancellation of the 2020 State Leadership Conference, Wisconsin FBLA has created this online recognition to honor the numerous individual, chapter and other significant achievements that commemorate our year.  Throughout the month of April we will announce the recipients for the awards referenced below.  Recognition awards marked below with an * will be mailed directly from Awards Unlimited to chapters based upon availability.  Listed below are some of the award we anticipate promoting in the coming days:


Adviser of the Year

Michael Carpenter, Sauk Prairie High School
Student Member Erin Tierney:  "His knowledge and leadership skills in and out of the classroom make him a valuable and admired business teacher who students look up to and hope to emulate.  Through the years his influence motivated and guided eight students to place in the top 10 at the National Leadership Conference!  Mr. Carpenter's commitment to educating youth in this crucial and purposeful field is a testament to his dedication to FBLA's mission..bringing business and education together in a positive working relationship through innovative leadership and career development programs.  

Aaron Andres, SPHS Assistant Principal:  "He has served as an FBLA adviser for 38.5 years (Jefferson, Baraboo, and Sauk Prairie), advised 6 state officers, hosted six regional conferences, attended 38 regional leadership conferences as well as 37 state leadership conferences.  This does not happen without the full commitment from Michael to the ideals and values that FBLA fosters in our students."

Outstanding Adviser of the Year - Michael Carpenter, Sauk Prairie High School


Business Achievement Awards (BAA)

WI Arcadia High School America
WI Cochrane - Fountain City High School America
WI Dodgeland High School America
WI Muskego High School America
WI Portage High School America
WI Ripon Senior High School America
WI Arcadia High School Business
WI Cameron Senior High School Business
WI Chilton High School Business
WI Chilton High School Business
WI Chilton High School Business
WI Chilton High School Business
WI Chilton High School Business
WI Chilton High School Business
WI Chippewa Falls Senior Business
WI Cochrane-Fountain City School; Future Bu Business
WI Cochrane-Fountain City School; Future Bu Business
WI Dodgeland High School Business
WI Dodgeland High School Business
WI Dodgeland High School Business
WI Germantown High School Business
WI Grafton High School Business
WI Hartford Union High School Business
WI Kenosha Bradford High School Business
WI Kenosha Bradford High School Business
WI Muskego FBLA Business
WI Muskego FBLA Business
WI Muskego High School Business
WI Muskego High School Business
WI Muskego High School Business
WI Muskego High School Business
WI Muskego High School Business
WI Oak Creek High School Business
WI Oak Creek High School Business
WI Oak Creek High School Business
WI Oak Creek High School Business
WI Oconto Falls High School Business
WI Portage High School Business
WI Random Lake High School Business
WI Random Lake High School Business
WI Ripon Senior High School Business
WI Ripon Senior High School Business
WI Ripon Senior High School Business
WI Ripon Senior High School Business
WI Ripon Senior High School Business
WI Seymour Community High School Business
WI Seymour Community High School Business
WI Seymour Community High School Business
WI Suring High School Business
WI Tremper High School Business
WI Waunakee High School Business
WI Waunakee High School Business
WI Waunakee High School Business
WI Waunakee High School Business
WI West Bend - East West High School Business
WI Arcadia High School Future
WI Cameron High School Future
WI Cameron High School FBLA Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chilton High School Future
WI Chippewa Falls Senior Future
WI Cochrane - Fountain City High School Future
WI Cochrane - Fountain City High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Dodgeland High School Future
WI Germantown High School Future
WI Hartford Union High School Future
WI Hartford Union High School Future
WI Kenosha Bradford High School Future
WI Kenosha Bradford High School Future
WI Kenosha Bradford High School Future
WI Kenosha Bradford High School Future
WI Lakeland Union High School Future
WI Mauston Area High School Future
WI Menomonie Senior High School Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego FBLA Future
WI Muskego High School Future
WI Muskego High School Future
WI Muskego High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Oak Creek High School Future
WI Portage High School Future
WI Portage High School Future
WI Portage High School Future
WI Portage High School Future
WI Portage High School Future
WI Portage High School Future
WI Random Lake High School Future
WI Ripon Senior High School Future
WI Ripon Senior High School Future
WI Ripon Senior High School Future
WI Ripon Senior High School Future
WI Seymour Community High School Future
WI Seymour Community High School Future
WI Seymour Community High School Future
WI Seymour Community High School Future
WI Seymour Community High School Future
WI Seymour Community High School Future
WI Seymour Community High School Future
WI Suring High School Future
WI Suring High School Future
WI Suring High School Future
WI Tremper High School Future
WI Tremper High School Future
WI Tremper High School Future
WI Waunakee High School Future
WI Waunakee High School Future
WI Waunakee High School Future
WI Waunakee High School Future
WI West Bend - East West High School Future
WI West Bend - East West High School Future
WI Arcadia High School Leader
WI Cochrane - Fountain City High School Leader
WI Cochrane - Fountain City High School Leader
WI Cochrane-Fountain City School; Future Business Leaders of America Leader
WI Dodgeland High School Leader
WI Hartford Union High School Leader
WI Kenosha Bradford High School Leader
WI Muskego High School Leader
WI Muskego High School Leader
WI Muskego High School Leader
WI Oak Creek High School Leader
WI Portage High School Leader
WI Random Lake High School Leader
WI Ripon Senior High School Leader
WI Suring High School Leader
WI Waunakee High School Leader
WI Waunakee High School Leader
WI West Bend - East West High School Leader

Business Person of the Year

Dee Strom, Compliance Specialist with Fastenal
Professional FBLA-PBL Member with Cochrane-Fountain City High School
Adviser Pam Tarjeson: "She has served as a valuable resource for myself as well as my students. For the last several years, Dee has volunteered to assist and critique students who are preparing for FBLA competitive events. Her feedback and support have helped many of my students earn a trip to the National Leadership Conference. In addition, she has played a vital role in coordinating judges for our chapter when we hosted the Regional Leadership Conference in 2017 and 2019. This year, Dee presented a workshop about interview skills at one of our meetings. She has played a vital role in the success of my students and the C-FC FBLA chapter."

Business Person of the Year - Dee Strom Fastenall


Community Service Awards (CSA)

Community Arcadia High School James Ziegeweid
Community Cameron Senior High School Henry Pike
Community Chilton High School Cadence Bartel
Community Chilton High School Trent Breckheimer
Community Chilton High School Ellie Fuerbringer
Community Chilton High School Haylee Mueller
Community Chilton High School Katelyn Sohrweide
Community Chilton High School David Suttner
Community Cochrane - Fountain City High School Zoey Slaby
Community Cochrane-Fountain City School; Future Business Leaders of America Carter Hund
Community Kenosha Bradford High School Ivan Araiza
Community Kenosha Bradford High School Rikkilynn Howland
Community Mauston Area High School Keli Borem
Community Muskego High School Sarah Hilts
Community Muskego High School Faith Kierzek
Community Muskego High School Katherine Olson
Community Nekoosa High School Becca Black
Community Nekoosa High School Jada Janneau
Community Oak Creek High School Alivia Derks
Community Oak Creek High School Kari Kelly
Community Oak Creek High School Tre-Thomas Martin
Community Oak Creek High School Tourne Massalongo
Community Oak Creek High School Eva Obrknez
Community Oak Creek High School Samantha Ramirez
Community Oak Creek High School Isabelle Tran
Community Oconto Falls High School Elizabeth Kallies
Community Oconto Falls High School Catelyn Kramer
Community Oconto Falls High School Caitlyn Krejcarek
Community Oconto Falls High School Elizabeth Olson
Community Oconto Falls High School Brianna Scray
Community Portage High School Mandi Genord
Community Portage High School Abby Leeland
Community Portage High School Emma Meicher
Community Random Lake High School Callie Vorpahl
Community Ripon Senior High School Ariana Arnetveit
Community Ripon Senior High School Abby Cody
Community Ripon Senior High School Hunter Cook
Community Ripon Senior High School Emily Edinger
Community Ripon Senior High School Christian Grunert
Community Ripon Senior High School Bailey Long
Community Ripon Senior High School Alondra Martinez
Community Ripon Senior High School Justin Mildebrandt
Community Ripon Senior High School McKenzie Nodolf
Community Stratford High School Justin Briggs
Community Suring High School Veronica Napier
Service Arcadia High School James Ziegeweid
Service Chilton High School Cadence Bartel
Service Chilton High School Trent Breckheimer
Service Chilton High School Ellie Fuerbringer
Service Dodgeland High School Amanda Eggebrecht
Service Dodgeland High School Josephine Schall
Service Mauston Area High School Keli Borem
Service Muskego High School Faith Kierzek
Service Oak Creek High School Kari Kelly
Service Oak Creek High School Eva Obrknez
Service Oak Creek High School Samantha Ramirez
Service Oconto Falls High School Elizabeth Kallies
Service Oconto Falls High School Caitlyn Krejcarek
Service Oconto Falls High School Elizabeth Olson
Service Oconto Falls High School Brianna Scray
Service Portage High School Mandi Genord
Service Portage High School McKenna Przybyl
Service Ripon Senior High School Abby Cody
Service Ripon Senior High School Hunter Cook
Service Ripon Senior High School Justin Mildebrandt
Service Ripon Senior High School McKenzie Nodolf
Service Ripon Senior High School Alexis Tebon
Service Rock Ledge Elementary School Holly Frank
Service Waunakee High School Allison Hoffman
Achievement Cochrane-Fountain City School Emily Strom
Achievement Muskego High School Faith Kierzek
Achievement Oak Creek High School Kari Kelly
Achievement Oconto Falls High School Elizabeth Kallies
Achievement Oconto Falls High School Elizabeth Olson
Achievement Portage High School Mandi Genord
Achievement Ripon Senior High School Danica Anderson

High School Chapter Community Service Award

Community Service Award - 1st Place Rhinelander
ADVISER MISCHELL FRYAR
Community Service Award - 2nd Place Random Lake
ADVISER STEVE WILLS
Community Service Award - 3rd Place Oconto Falls
ADVISER TRACY TATE
Community Service Award - 4th Place Dodgeland
ADVISER AMANDA BEAUDO
Community Service Award - 5th Place Muskego
ADVISER STEPHANIE JANSEN

 


Largest Chapter Membership (HS & ML)


Middle Level Division
 

Largest Middle Level Chapter - Menomonee Falls North
120 MEMBERS
Largest ML Chapter - Wisconsin Rapids
79 MEMBERS
Largest Middle Level Chapter - West Allis Lane Intermediate
39 MEMBERS

High School Division

Largest HS Chapter - Menomonee Falls
201 MEMBERS
Largest HS Chapter - Westosha Central
161 MEMBERS
Largest HS Chapter - Wrightstown
123 MEMBERS
Largest HS Chapter - DeForest
113 MEMBERS
Largest HS Chapter - Oak Creek
111 MEMBERS

Lorraine Missling Scholarships

UW-Eau Claire Foundation
A scholarship award letter was delivered by the UW-Eau Claire Foundation and will be forwarded by the state office to advisers.

PEYTON MUELLER
PORTAGE HIGH SCHOOL

BRELYNN BILLE
WAUPUN HIGH SCHOOL


Market Share Award (HS & ML)


Middle Level Division
 

Middle Level MarketShare
ADVISER JAMES JAHR
Middle Level MarketShare
ADVISER LACY LUCEY
Middle Level MarketShare - Cochrane Fountain City
ADVISER PAM TARJESON

High School Division

 

HS MarketShare - Gilmanton 1st
ADVISER JULIE KACURES
HS MarketShare - River Ridge 2nd
ADVISER TINA DILLEY
HS MarketShare - Marathon 3rd
ADVISER RYAN WINKLER
HS MarketShare - Suring 4th
ADVISER BECKY DICKSON
HS MarketShare - Frederic 5th Place
ADVISER DONNA TIETZ

National Event Awards

LifeSmarts (Round 1)

NABEEL BHIMANI & ADAM PUTZ
MUSKEGO HIGH SCHOOL

LifeSmarts (Round 2)

BRENEN SKALITZKY & ANDREW BATTENBERG
WATERLOO HIGH SCHOOL

Virtual Business Finance Challenge (Round 1)

BRENEN SKALITZKY & MAKENNA HOLZHUETER
WATERLOO HIGH SCHOOL

Virtual Business Finance Challenge (Round 2)

CARTER LINDRUS
MUSKEGO HIGH SCHOOL

Virtual Business Management Challenge (Round 1)

ADAM PUTZ
MUSKEGO HIGH SCHOOL

Virtual Business Management Challenge (Round 2)

MATTHEW REDLINGER, MOLLIE KINTER, MASON LOBNER
MUSKEGO HIGH SCHOOL


Who's Who in Wisconsin FBLA


Wisconsin FBLA Member (National Recognition)

1ST PLACE
PORTAGE HIGH SCHOOL
HANNAH NESS

2ND PLACE
DODGELAND HIGH SCHOOL
JOSEPHINE SCHALL

3RD PLACE
COCHRANE-FOUNTAIN CITY HIGH SCHOOL
LEAH HAGER

4TH PLACE
RIPON HIGH SCHOOL
THEO RAUCH

5TH PLACE
MUSKEGO HIGH SCHOOL
MATTHEW REDLINGER

Local Chapter Member Recognition

Cashton Middle School - Sammi Kleba
Cochrane-Fountain City Middle School - Jaycee Lisowski
Fort Atkinson Middle School - Ashlyn Wadsworth
Hillsboro Middle School - Peyton Sullivan
La Crosse Lincoln Middle School - Alex Niamov
Lakeland Union High School - Jenna Seidl
Menomonee Falls North Middle School - Ben Nelson
Wautoma Parkside Middle School - Alayna Panich
West Allis Lane Intermediate School - Lauren Luna
Wisconsin Rapids Junior High - Ryder Steiber

Abbotsford High School - Brian Larson
Algoma High School - Marie Prodell
Almond-Bancroft High School - Devon Miner
Arcadia High School - Jessica Kupka
Athens High School - Abigail Olson
Baraboo High School - Jacob Carignan
Big Foot High School - Dorothy Carpenter
Birchwood High School - Anna Will
Breck School (MN) - Sahana Mangipudi
Burlington High School - Thomas Martin
Cameron High School - Henry Pike
Campbellsport High School - Kalyssa Knuppel
Cashton High School - Gracey Mlsna
Chequamegon High School - Mallori Zoesch
Chilton High School - Ryan Broeckel
Chippewa Falls High School - Megan Wegner
Clintonville High School - Paige Dunlavy
Cochrane-Fountain City High School - Leah Hager
Coleman High School - Faith King
Colfax High School - Mitchell Reisdorf
Columbus High School - Taylor Zittel
D. C. Everest Senior High School - Cassidy Waldvogel
DeForest High School - Natalie Skaife
Denmark High School - Nick Rexrode
DePere High School - Mallory Heling
Dodgeland High School - Lilly Holder
Eau Claire Memorial High School - Ethan VanGrunsven
Edgar High School - Kennedy Butt
Edgerton High School - Kaden Almizyed
Fall River High School - Eliza Peetz
Fort Atkinson High School - Kaylee Harter
Fox Valley Lutheran High School - Snow Dong
Frederic 6-12 School - Calvin Brewster
Germantown High School - Aidan Cummins
Gilmanton High School - Morgan Guenther
Grafton High School - Sophia Scolman
Green Bay East High School - Joel Holzer
Green Bay Preble High School - Lauren Bonetti
Green Bay Southwest High School - Jonah Wieske
Green Bay West High School - Xander Neuman
John Edwards High School - Megan Shields
Johnson Creek High School - Chelsea Hernandez
Kenosha Bradford High School - James White
Kenosha Tremper High School - Brianna Pacetti
Lakeland Union High School - Jenna Seidl
Lancaster High School - Mason Crooks
Lomira High School - April Trauba
Marathon High School - Kyli Blume
Menomonee Falls High School - Trevan Edwards
Menomonie High School - Helen Simpson
Mineral Point High School - Skylar Martin
Muskego High School - Matthew Redlinger
Nekoosa High School - Hailey Brown
Notre Dame Academy High School - Scott Russell
Oak Creek High School - Kari Kelly
Oconomowoc Senior High School - Olivia Pfeil
Oconto High School - Alaina Edgar
Osceola High School - David Olson
Owen Withee Senior High School - Ashley Amacher
Peshtigo High School - Meredith Lakari
Pewaukee High School - Khadijah Dhoondia
Pittsville High School - Gage Kumm
Plymouth High School - Joel Williams
Portage High School - Hannah Ness
Prairie du Chien High School - Elizabeth Tesar
Random Lake High School - Emily Vorpahl
Rhinelander High School - Kendra Durkee
Ripon Senior High School - Theo Rauch
River Ridge High School - Cole Crubel
Sauk Prairie High School - Jazlyn Sebastian
Seymour Community High School - Kiara Lamb
Sparta High School - Evan Goff
Stevens Point Area Senior High - Bennett Wendorf
Stratford High School - Calli Drexler
Sun Prairie High School - Josh Baldwin
Superior High School - Riley Rehnstrand
Suring High School - Maddy School
Thorp High School - Kiana Simon
Two Rivers High School - McKenna McKenna
Unity High School - Aaliyah Bowers
Valders High School - Ava Geraldson
Waukesha South High School - Roman Olvera
Waukesha West High School - Brady Chyla
Waunakee High School - Kylea Uppena
Wautoma High School - Vincent Zhang
West Bend East/West High School - Amanda Patrick
West De Pere High School - Emily Wesoloski
Westosha Central High School - Sophie Lynch

 


Wisconsin FBLA-PBL Foundation Chapter Programs
 

National Outstanding Chapter Recognition Award

A total of $15,000 will be distributed equally to chapters who complete this national program.

Cameron High School
Chilton High School
Chippewa Falls Senior
Cochrane - Fountain City High School
Dodgeland High School
Kenosha Bradford High School
Muskego High School
Oak Creek High School
Portage High School
Random Lake High School
Reedsburg Area High School
Ripon Senior High School
Seymour Community High School
Sun Prairie High School
Waunakee High School
 

New/Reactivated Chapters

To help our members and advisers with chapter start-up funds, a check for $100 will be distributed to chapters with ten or more members.
Cadott Middle School (3 members, originally chartered 12/11/2018)
Fort Atkinson (20 members, originally chartered 10/20/2004)
Lakeland Union Middle Level (1 member, NEW)

Amery High School (10 members, originally chartered 11/18/1975)
Brookfield East High School (46 members, originally chartered 1/18/1962)
Gale-Ettrick Trempeleau (6 members, originally chartered 2/1/1991)
Kiel High School (11 members, originally chartered 1/12/1984)
Laconia High School (17 members, originally chartered 3/13/1972)

Mishicot High School (15 members, originally charted 3/25/1975)
Phillips High School (5 members, originally chartered 1/14/1998)
Platteville High School (26 members, originally chartered 12/6/1985)
Reedsburg High School (19 members, originally chartered 2/29/1968)
Wausau Area Virtual Education (9 members, NEW)

Whitehall Memorial High School (11 members, originally chartered 11/12/1974)

Regional Membership Recognition Award

This program was started in 2019 to recognize our members who exemplify high levels of participation in FBLA based upon a pre-determined rating program.  Each of the following chapters will receive a check for $500 .

Region 1: Megan Wegner, Chippewa Falls
Region 2: Hailey Brown, Nekossa
Region 3: Faith King, Coleman
Region 4: Leah Hager, Cochran-Fountain City
Region 5: Chloe Druckry, Portage
Region 6: Josephine Schall, Dodgeland
Region 7: Matthew Redinger, Muskego