You are here

Support Wisconsin FBLA & State/National Officer Historical Records

Wisconsin FBLA-PBL Foundation, Inc.

Sponsorship
 Information

Friends of
​Wisconsin FBLA

 

Amazon Smile

A range of sponsorship opportunities are available to organizations and individuals to support our State Leadership Conference with over 2,500+ attendees Be part of our tradition to sustain, support and grow FBLA-PBL in Wisconsin

Amazon will give 1/2% of any sale to our approved nonprofit organization:  Wisconsin FBLA-PBL Foundation

 

Where are they now?
Get LinkedIn with our Legacy of Leadership
Wisconsin FBLA's charter was approved on June 15, 1954

State Officer teams are listed by graduating class year. Information is currently not available for 1973.  Updates may be sent to fbla@dpi.wi.gov

2016-2020 2016 2017 2018 2019  
2011-2015 2011 2012 2013 2014 2015
2006-2010 2006 2007 2008 2009 2010
2001-2005 2001 2002 2003 2004 2005
1996-2000 1996 1997 1998 1999 2000
1991-1995 1991 1992 1993 1994 1995
1986-1990 1986 1987 1988 1989 1990
1981-1985 1981 1982 1983 1984 1985
1976-1980 1976 1977 1978 1979 1980
1971-1975 1971 1972 1973 1974 1975
1966-1970 1966 1967 1968 1969 1970
1961-1965 1961 1962 1963 1964 1965
1956-1960 1956 1957 1958 1959 1960
1951-1955       1954 1955

 

2017-2018 State Officer Team
"Elevate Your Future"

Name Position School
Paige Allemann State President Cochrane-Fountain City High School

Emma Shortreed

State Secretary/Treasurer

Portage High School

Maria Rudrud

State Reporter

La Crosse Central High School

Jacob Balczewski

State Parliamentarian

Chequamegon High School

Tyler Miller

Region I Vice President

St. Croix Central High School

Tanner Wagner-Durr

Region II Vice President

Athens High School

Hannah Shimanek

Region III Vice President

Two Rivers High School

Diego Ortiz

Region IV Vice President

Ithaca High School

Blake Weiner

Region V Vice President

Fall River High School

Marley Kreger

Region VI Vice President

Hartford High School

Swati Dalmia

Region VII Vice President

Pewaukee High School

 

2016-2017 State Officer Team
"Legacy of Leadership - 75th National FBLA Anniversary"

Name Position School
Hattie Kruschek North Central Regional Vice President Waunakee High School

Sydney Bell

State President

Waunakee High School

Amelia Olson

State Vice President

Gilman High School

Jacob Czech

State Secretary/Treasurer

Kewaunee High School

Keelie Murphy-Besaw

State Reporter

Seymour High School

Dominique Lee

State Parliamentarian

Sheboygan North High School

Michael Sauer

Region I Vice President

St. Croix Central High School

Mackenzie Boivin

Region II Vice President

Nekoosa High School

Jadyn Stuart

Region III Vice President

Suring High School

Paige Allemann

Region IV Vice President

Cochrane-Fountain City High School

Macy Benisch

Region V Vice President

DeForest High School

Emma Passig

Region VI Vice President

Dodgeland High School

Madylin Becker

Region VII Vice President

Muskego High School

 

2015-2016 State Officer Team
"CONNECT"

Name Position School

Sydney Wilcox

State President

Seymour High School

Brittany Russell

State Vice President

Oconto Falls High School

Cecilia Shortreed

State Secretary/Treasurer

Portage High School

Mackenzie Boivin

State Reporter

Nekoosa High School

Sydney Bell

State Parliamentarian

Waunakee High School

Hailey BeBeau

Region I Vice President

Chequamegon High School

Kelsea Kollmansberger

Region II Vice President

Abbotsford High School

Stephanie Schmidt

Region III Vice President

Two Rivers High School

Sydney Kwallek

Region IV Vice President

Lancaster High School

Hattie Kruschek

Region V Vice President

Waunakee High School

Shyanne Koski

Region VI Vice President

Random Lake High School

Joe Nantz

Region VII Vice President

Muskego High School

 

2014-2015 State Officer Team
"STEP UP TO THE CHALLENGE"

Name Position School

Cheyenne Mackai

State President

Muskego High School

Molly Bergum

State Vice President

Superior High School

Sydney Wilcox

State Secretary/Treasurer

Seymour High School

Dalton Hare

State Reporter

La Crosse Central High School

Stephanie Schmidt

State Parliamentarian

Two Rivers High School

Abigale Schmidt

Region I Vice President

Nekoosa High School

Bridget Hofmeister

Region II Vice President

Nekoosa High School

Colby Wilkerson

Region III Vice President

Two Rivers High School

Madison Mitchell

Region IV Vice President

Hillsboro High School

Roshani Patel

Region V Vice President

Mauston High School

Austin Dawson

Region VI Vice President

Chilton High School

Rahul Mital

Region VII Vice President

Greendale High School

 

2013-2014 State Officer Team
"EXCELLENCE IN ACTION"

Name Position School

Chelsea Clark

State President

Cochrane-Fountain City High School

Alex Molland

State Vice President

Beloit Memorial High School

Molly Bergum

State Secretary/Treasurer

Superior High School

Cheyenne Mackai

State Reporter

Muskego High School

Samuel Wang

 

State Parliamentarian

Sheboygan North High School

Emily Jennings

Region I Vice President

Baldwin-Woodville High School

Meagan Cramer

Region II Vice President

Greenwood High School

Ben Kornowski

Region III Vice President

Kewaunee High School

Tana Bondy

Region IV Vice President

La Crosse Central High School

Megan Hauge

Region V Vice President

Columbus High School

Jake Schaller

Region VI Vice President

Chilton High School

Saurabh Jain

Region VII Vice President

Menomonee Falls High School

 

2012-2013 State Officer Team
"IGNITING INNOVATION"

Name Position School

Allison Hill

State President

Portage High School

Chelsea Clark

State Vice President

Cochrane-Fountain City High School

Lexie Helsell

State Secretary/Treasurer

Lomira High School

Kate Bergum

State Reporter

Superior High School

Stormy Gerndt

State Parliamentarian

Suring High School

Spencer Smith

Region I Vice President

Cameron High School

Sam Solatycki

Region II Vice President

Pittsville High School

Brittany Proehl

Region III Vice President

Two Rivers High School

Christa Sokup

Region IV Vice President

Arcadia High School

Alex Molland

Region V Vice President

Beloit Memorial High School

Teegan Robers

Region VI Vice President

Whitewater High School

Laura Sepulveda

Region VII Vice President

Oak Creek High School

 

2011-2012 State Officer Team
"GATEWAY TO GREATNESS"

Name Position School

Becca Bagniewski

State President

Cochrane-Fountain City High School

Allison Hill

State Vice President

Portage High School

Taylor Noeller

State Secretary/Treasurer

Seymour High School

Jon Leja

State Reporter

Oconto Falls High School

Caleb Goodness

State Parliamentarian

Wisconsin Rapids Lincoln High School

Kate Bergum

Region I Vice President

Superior High School

Jordan Krutza

Region II Vice President

Stevens Point Area High School

Stormy Gerndt

Region III Vice President

Suring High School

Claire Kayser

Region IV Vice President

La Crosse Central High School

Jack Flinchum

Region V Vice President

Waunakee High School

Allison Gage

Region VI Vice President

Muskego High School

Drew Marx

National Treasurer

Sauk Prairie High School

 

 

2010-2011 State Officer Team
"BREAKING BARRIERS"

Name Position School

Laura Schoenike

State President

Oconomowoc High School

Becca Bagniewski

State Vice President

Cochrane-Fountain City High School

Allison Hill

State Secretary

Portage High School

Jenny Stingle

State Treasurer

Seymour High School

Jon Leja

State Reporter

Oconto Falls High School

Alissa McLain

State Parliamentarian

La Crosse Central High School

Jordi Tiffany

Region I Vice President

Baldwin-Woodville High School

Brieanna Schroeder

Region II Vice President

Lakeland Union High School

Daniel Flesch

Region III Vice President

Appleton Xavier High School

Dakota Betts

Region IV Vice President

Sparta High School

Kayla Carey

Region V Vice President

Whitewater High School

Tyler Karian

Region VI Vice President

Brookfield High School

 

 

2009-2010 State Officer Team
"SIMPLY THE BEST"

Name Position School

Larissa Speerstra

State President

Gilmanton High School

McKenzie Baecker

State Vice President

Cochrane-Fountain City High School

Jennifer O’Rourke

State Secretary

Portage High School

Lindsay Pappenfus

State Treasurer

Kenosha Tremper High School

Sarah Rivord

State Reporter

Superior High School

Chelsea Ruda

State Parliamentarian

La Crosse Central High School

Johanna Smith

Region I Vice President

Somerset High School

Ann Reetz

Region II Vice President

Wisconsin Rapids Lincoln High School

Kyle Ashauer

Region III Vice President

Appleton Xavier High School

Shannon Heller

Region IV Vice President

Alma Center Lincoln High School

Jenny Nash

Region V Vice President

Fond du Lac High School

Laura Schoenike

Region VI Vice President

Oconomowoc High School

 

 

2008-2009 State Officer Team

Name Position School

Michelle Friedel

State President

Portage High School

Samantha Murphy

State Vice President

Cochrane-Fountain City High School

Larissa Speerstra

State Secretary

Gilmanton High School

Ken Feldkamp

State Treasurer

Gilman High School

Anthony Pappenfus

State Reporter

Kenosha Tremper High School

Katharine Molinarolo

State Parliamentarian

Wisconsin Rapids Lincoln High School

Breanna Minor

Region I Vice President

Superior High School

Bailey Reed

Region II Vice President

Loyal High School

Cassie Kussow

Region III Vice President

Oconto Falls High School

Courtney Sutherland

Region IV Vice President

La Crosse Central High School

Kaitlyn Teal

Region V Vice President

Milton High School

Amber Zhou

Region VI Vice President

Brookfield East High School

 

2007-2008 State Officer Team
"LEADERSHIP IN ACTION!"

Name 

Position School
Michael Poradek State President Oconto Falls High School
Joseph Putz State Vice President Arcadia High School
Kalyn Seifer State Secretary Seymour Community High School
Michael Felix State Treasurer La Crosse Central High School
Joel Dumonsau State Reporter Superior High School
Devon Wallace State Parliamentarian Superior High School
Kalena Doffing Region I Vice President Baldwin-Woodville High School
Vacant Region II Vice President Owen-Withee High School
Rebecca Galarowicz Region III Vice President Xavier High School
Michael Herbst Region IV Vice President Baraboo High School
Michelle Friedel Region V Vice President Portage High School
Natalie Becker Region VI Vice President Brown Deer High School

 

2006-2007 State Officer Team

Name Position School
Amy Brickheimer (Schmied) State President Marathon High School
Jeremy Ryan State Vice President Bellville High School
Alyssa Skoyen State Secretary Osseo-Fairchild High School
Jared Heimerl State Treasurer Suring High School
Kayla Witczak State Reporter Mishicot High School
Elizabeth Dean State Parliamentarian Shullsburg High School
Raymond Hear Region I Vice President Superior High School
Danya Plansky Region II Vice President Thorp High School
Michael Poradek Region III Vice President Oconto Falls High School
William Halbach Region IV Vice President Baraboo High School
Hannah Weber Region V Vice President Waunakee Community High School
Bryan Oleniczak Region VI Vice President Muskego High School

2005-2006 State Officer Team
'YOUR KEY TO ENDLESS POSSIBILITIES"

Name Position School
Ross Squires National President Middleton High School
Joshua Hecht State President Somerset High School
Whitney Thomas State Vice President Arcadia High School
Ashley Johnson State Secretary Hillsboro High School
Megan Gysbers (Rowe) State Treasurer La Crosse Central High School
Vacant State Reporter  
Lindsay Bollech State Parliamentarian Columbus High School
Kerstyn Hendricks Region I Vice President Superior High School
Amy Brickheimer (Schmied) Region II Vice President Marathon High School
Alex Abel Region III Vice President Bonduel High School
Alyssa Skoyen Region IV Vice President Osseo-Fairchild High School
Tim Stahl Region V Vice President Chilton High School
Amy Caywood Region VI Vice President Westosha Central High School

2004-2005 State Officer Team

Name Position School
Ross Squires State President Middleton High School
Duncan Davis State Vice President Onalaska High School
Christina Butzine State Secretary Waterloo High School
Dan Liska State Treasurer Hillsboro High School
Derek House State Reporter Superior High School
Amanda Graff State Parliamentarian Waterloo High School
Joshua Hecht Region I Vice President Somerset High School
Eric Kijak Region II Vice President Marathon High School
Katie Rohm Region III Vice President Seymour High School
Sarah Dotta Region IV Vice President Arcadia High School
DJ Chapelle Region V Vice President Columbus High School
Kristen Bolstad Region VI Vice President Franklin High School

2003-2004 State Officer Team
"CELEBRATING 50 SUCCESSFUL STATE LEADERSHIP CONFERENCES & PURSUING LEADERSHIP AND BEYOND"

Name Position School
Melinda McNett State President Wisconsin Rapids Lincoln High School
John Werner State Vice President Middleton High School
Christina Butzine State Secretary Waterloo High School
Megan Swetlick State Treasurer Two Rivers High School
Majesta Powell State Reporter Alma Center Lincoln High School
Trista Seubert State Parliamentarian Marathon High School
Nik Hovde Region I Vice President Baldwin-Woodville High School
Rebecca Kijak Region II Vice President Marathon High School
Jennifer Tuschy Region III Vice President Suring High School
Isaac Hoffmaster Region IV Vice President Cochrane-Fountain City High School
Travis Mayfield Region V Vice President Beloit Memorial High School
David Badura Region VI Vice President Sheboygan North High School

2002-2003 State Officer Team
"REACHING NEW HORIZONS"

Name Position School
Chris Del Ponte State President Lomira High School
Timothy Quinn State Vice President Wisconsin Rapids Lincoln High School
Andrea Winchel State Secretary Hillsboro High School
Jaime Nelson State Treasurer Portage High School
Meghan Jensen State Reporter La Crosse Logan High School
Shannon Nowicki State Parliamentarian Marathon High School
Liza Wallace Region I Vice President Superior High School
Laura Fravert Region II Vice President Greenwood High School
Holly Peterik Region III Vice President Mischicot High School
Mya Pronschinske Region IV Vice President Cochrane-Fountain City High School
Shannon Drenoske Region V Vice President Waterloo High School
Taryn Lindemann Region VI Vice President Menomonee Falls High School

2001-2002 State Officer Team
"THE FREQUENCY FOR SUCCESS"

Name Position School
Kirsten Huth State President Hartford High School
Sara McDonald State Vice President Suring High School
Megan Stoughtenger State Secretary New Lisbon High School
Taylor Pederson State Treasurer Superior High School
Phil Seres State Reporter La Crosse Logan High School
Joe Smith State Parliamentarian Suring High School
Nick Mosing Region I Vice President Baldwin-Woodville High School
Ashley Becker Region II Vice President Auburndale High School
Theresa Lambert Region III Vice President Mishicot High School
Cody Heller Region IV Vice President Lincoln High School
Kristin Cerbins Region V Vice President Portage High School
Zohra Metalwala Region VI Vice President Franklin High School

2000-2001 State Officer Team
"GET ACTIVE-TAKE A FRESH PERSPECTIVE"

Name Position School
Megan Kohout State President DeForest High School
Evan Holewinski State Vice President Middleton High School
Patrick Murphy State Secretary Oregon High School
Travis Gervais State Treasurer Washburn High School
Leanne Portratz State Reporter Belleville High School
Michelle Bahe State Parliamentarian  
Taylor Pederson Region I Vice President Superior High School
Lindsay Nieforth Region II Vice President Marshfield High School
Sara McDonald Region III Vice President Suring High School
Phil Serres Region IV Vice President La Crosse Logan High School
Nicole Marklein Region V Vice President Whitewater High School
Kirsten Huth Region VI Vice President Hartford Union High School

1999-2000 State Officer Team
"SETTING THE STANDARD FOR THE NEXT GENERATION"

Name Position School
Scott Keller State President Lomira High School
Adam Schillinger State Vice President Washburn High School
Matthew Kryshak State Secretary Wisconsin Rapids Lincoln High School
Meghan Goggins State Treasurer Cedarburg High School
Jesse Doll State Reporter Webster High School
Mike Holloway State Parliamentarian Barron High School
Heidi Mertzig Region I Vice President Superior High School
Kristi Gabrielsen Region II Vice President Phillips High School
Jessica Schlieve Region III Vice President Oconto Falls High School
Clint Dederich Region IV Vice President Sauk Prairie High School
Jordan Senz Region V Vice President Beloit Memorial High School
Marisa Banas Region VI Vice President Kenosha Bradford High School

1998-1999 State Officer Team
"THE FOUNDATION FOR THE NEW MILLENNIUM"

Name Position School
Stacy Scott State President Oconto Falls High School
Thomas Lowe State Vice President New Lisbon High School
Matthew Kryshak State Secretary Wisconsin Rapids Lincoln High School
Laura Olson State Treasurer Washburn High School
Marissa Kleckner State Reporter Two Rivers Washington High School
Joe Farrell State Parliamentarian Superior High School
Kristi Boucher Region I Vice President Osceola High School
Jennifer Schuh Region II Vice President D. C. Everest High School
Jim Langyel Region III Vice President Suring High School
Roman Patzner Region IV Vice President Arcadia High School
Jason Kahout Region V Vice President DeForest High School
Kris Schmidt Region VI Vice President Kenosha Tremper Central High School

1997-1998 State Officer Team
"THE GATEWAY TO GLOBAL PARTNERSHIPS"

Name Position School
Steven Tuschy State President Suring High School
Samuel Hall State Vice President Marathon High School
Amanda Gordon State Secretary New Lisbon High School
Stacy Scott State Treasurer Oconto Falls High School
Sara Wroblewski State Reporter Washburn High School
Paul Ruplinger State Parliamentarian Wild Rose High School
Jordan Izzard Region I Vice President Superior Senior High School
Jami Gebert Region II Vice President Auburndale High School
Libby Johnson Region III Vice President Two Rivers High School
Aimee Hoffman Region IV Vice President Baraboo High School
Adam Mueller Region V Vice President Watertown High School
Stefanie Sixel Region VI Vice President Howards Grove Central High School

1996-1997 State Officer Team
"WISCONSIN FBLA:  ON-LINE TO BUSINESS"

Name Position School
Brian Meier National Treasurer Superior High School
Nicole Priestaf State President Lomira High School
J.T. Langreck State Vice President Spencer High School
Jessica Qualman State Secretary Marinette High School
Ryan Leary State Treasurer Washburn High School
Jennifer Hall State Reporter Wild Rose High School
Becky Lange State Parliamentarian Franklin High School
Keith Hultman Region I Vice President Superior High School
Mary Krempasky Region II Vice President Greenwood High School
Steven Tuschy Region III Vice President Suring High School
Krista Kay Asselin Region IV Vice President La Crosse Logan High School
Gregory Jackson Region V Vice President Beloit Memorial High School
Courtney Bertnick Region VI Vice President Brookfield Central High School

1995-1996 State Officer Team
"LIGHTING THE TORCH FOR THE FUTURE"

Name Position School
Scott Schuenke State President New Berlin High School
James Strode State Vice President New Lisbon High School
Kathleen Marie Berg State Secretary Washburn High School
Mary Beth O'Keefe State Treasurer Wauwatosa East High School
Jennifer Hall State Reporter Wild Rose High School
Jessica Dekelver State Parliamentarian Oconto Falls High School
Laura Jordan Region I Vice President Superior Senior High School
Theresa Vollstedt Region II Vice President D. C. Everest High School
Jamie Olson Region III Vice President Suring High School
Julianne Mack Region IV Vice President Sauk Prairie High School
Nicole Priestaf Region V Vice President Lomira High School
Brian Boyd Region VI Vice President Kenosha Tremper High School

1994-1995 State Officer Team
"SETTING THE PACE"

Name Position School
Nannette Pawlak State President Thorp High School
Jenny Bowe State Vice President Two Rivers High School
Stacy Peterson State Secretary Superior Senior High School
Kris Schoettler State Treasurer Kenosha Bradford High School
Amy Mitchell State Reporter Wild Rose High School
Megan Davis State Parliamentarian Washburn High School
Kendra Fry Region I Vice President Barron High School
Cary Scheiderer Region II Vice President Marathon High School
Aaron Cross Region III Vice President Shawano High School
Bryce Klopotek Region IV Vice President Arcadia High School
Jacob Gill Region V Vice President Beloit Memorial High School
Tiffany Durso Region VI Vice President Kenosha Lanch Junior High School

1993-1994 State Officer Team
"SEEK THE WORLD, MEET THE CHALLENGE!"

Name Position School
Holly Meyer State President Colby High School
Kate Burkholder State Vice President Thorp High School
Julie Barter State Secretary Kenosha Tremper High School
Katie Weiner State Treasurer Waterloo High School
Vacant State Reporter  
Nannette Pawlak State Parliamentarian Thorp High School
Errah Lyon Region I Vice President Boyceville High School
Jason Seymour Region II Vice President D. C. Everest High School
Shawn O'Neil Region III Vice President Suring High School
Paul Rebman Region IV Vice President Oregon High School
Sharon Roitt Region V Vice President Plymouth High School
Laura McKnight Region VI Vice President Franklin High School

1992-1993 State Officer Team
"SUCCESS IS OURS FOR THE MAKING"

Name Position School
Mike Stefanski State President Wauwatosa East High School
Gina Tagliapietra State Vice President Lomira High School
Tina Lemke State Secretary Wild Rose High School
Andrew Bruskiewicz State Treasurer Oconto Falls High School
Todd Thompson State Reporter Waterloo High School
Nannette Pawlak State Parliamentarian Thorp High School
Charity Rozowski Region I Vice President Superior High School
Jody Lee Horn Region II Vice President Greenwood High School
Jenny Kirsch Region III Vice President Bonduel High School
Kara Tropser Region IV Vice President Baraboo High School
Jay Coughlan Region V Vice President Sheboygan North High School
Connie Durden Region VI Vice President Kenosha Tremper High School

1991-1992 State Officer Team
"EXPERIENCING TOMORROW TODAY"

Name Position School
Sue Ellen Scott State President Oconto Falls High School
Kelly Gorder State Vice President Waterloo High School
Timothy Czerwonka State Secretary Chetek High School
Paul Pedrosa State Treasurer Kenosha Tremper High School
Kerrit Matthiae State Reporter Marathon High School
Miwa Grajkowski State Parliamentarian Thorp High School
Jennie Santoro Region I Vice President River Falls High School
Christine Trunkel Region II Vice President Greenwood High School
Scott McMahon Region III Vice President Suring High School
Shane Booth Region IV Vice President Wild Rose High School
Gina Tagliapietra Region V Vice President Lomira High School
Katie Nicholas Region VI Vice President Oconomowoc High School

1990-1991 State Officer Team
"MAKING IT HAPPEN"

Name Position School
Chad Pawlak State President Thorp High School
Marlo Marcelle State Vice President Oconto Falls High School
Nikki Schultz State Secretary Shell Lake High School
Amy Cope State Treasurer Kenosha Tremper High School
Joanna Kramer State Reporter Abbotsford High School
Bridget Orowski State Parliamentarian Thorp High School
JoAnn Lynch Region I Vice President Superior High School
Connie Yessa Region II Vice President Athens High School
Julie VerHagen Region III Vice President Antigo High School
Jeremy Dobson Region IV Vice President Cochrane-Fountain City High School
Kim Liepert Region V Vice President Kiel High School
Gwen Skalitzky Region VI Vice President Waterloo High School

1989-1990 State Officer Team
"CHALLENGE YOUR DESTINY"

Name Position School
Melissa Murphy State President Oconto Falls High School
Jeffrey Koenig State Vice President Barron High School
Mary Jo Hesprich State Secretary Lomira High School
Chad Pawlak State Treasurer Thorp High School
Amy Rosenthal State Reporter Kiel High School
Bridget Osowski State Parliamentarian Thorp High School
Kathy Voytovich Region I Vice President Eau Claire North High School
Dawn Fuchs Region II Vice President Park Falls High School
Traci Ponton Region III Vice President Wabeno High School
Ricky Frank Region IV Vice President Baraboo Senior High School
Patrick Schloss Region V Vice President Howards Grove High School
Jennifer Swanson Region VI Vice President Kenosha Tremper High School

1988-1989 State Officer Team
"IMAGE OF SUCCESS"

Name Position School
Lawrence Lehto State President Superior High School
Cynthia Ault State Vice President Clinton High School
Theresa Baumann State Secretary Waterloo High School
Deb Gossman State Treasurer Columbus High School
Lori Longseth State Reporter Gilmanton High School
Tara Hackbarth State Parliamentarian Thorp High School
Angie Bradshaw Region I Vice President Ladysmith High School
Sara Dean Region II Vice President Greenwood High School
Melissa Murphy Region III Vice President Oconto Falls High School
Derek Smith Region IV Vice President Baraboo High School
Todd Luedtke Region V Vice President Lomira High School
Jenette Sowka Region VI Vice President Kenosha Tremper Senior High School

1987-1988 State Officer Team
"FBLA--A PROFITABLE VENTURE"

Name Position School
Brigid Lindquist State President Thorp High School
Chris Makuck State Vice President Oconto Falls High School
Margaret Meier State Secretary Gilmanton High School
James Leffel State Treasurer Colby High School
Josephine Dobson State Reporter Cochrane-Fountain City High School
Jan Kryzanski State Parliamentarian Thorp High School
Rob Mataczynski Region I Vice President Superior High School
Christina Streckert Region II Vice President Abbotsford High School
Christine Glasl Region III Vice President Wabeno High School
Johanna Meier Region IV Vice President New Glarus High School
Karla Leonhard Region V Vice President Kiel High School
Katrina Schwegel Region VI Vice President Watertown High School

1986-1987 State Officer Team
"FBLA--PASSPORT TO EXCELLENCE" & "BUSINESS WITH CLASS"

Name Position School
Brenda Weix State President Colby High School
Cindy Mathison State Vice President Thorp High School
Carissa Knight State Secretary Superior High School
Eric Jens State Treasurer Wisconsin Rapids High School
Julie Steiner State Reporter Gilmanton High School
Joe Radke State Parliamentarian Oconto Falls High School
Derek Larson Region I Vice President Eau Claire North High School
Lisa Lechleitner Region II Vice President Gilman High School
Becky Molitor Region III Vice President Marinette High School
Jackie Lettner Region IV Vice President Cochrane-Fountain City High School
Chris Brink Region V Vice President Ripon High School
Jeff Johnson Region VI Vice President Jefferson High School

1985-1986 State Officer Team
"FBLA--NETWORKING FOR YOUR FUTURE"

Name Position School
Tracy Walberg National Secretary Superior High School
Shelly Slowiak National Parliamentarian Thorp High School
Jason Flaig State President Wisconsin Rapids Lincoln High School
Kim Mantik State Vice President Abbotsford High School
Dana Jarocki State Secretary Thorp High School
Perron Nicholas State Treasurer Oconto Falls High School
Brenda Weix State Reporter Colby High School
Joseph Radke State Parliamentarian Oconto Falls High School
Tracy Walberg Region I Vice President Superior Senior High School
Tammy Nowicki Region II Vice President Athens High School
Tricia Haas Region III Vice President Denmark High School
Karen Meier Region IV Vice President Gilmanton High School
Shelli Milbrath Region V Vice President Howards Grove High School
Laura Buehler Region VI Vice President Milwaukee Pius XI High School

1984-1985 State Officer Team
"FBLA:  ENHANCING EDUCATION THROUGH PARTICIPATION"

Name Position School
Stephanie Weix North Central Regional Vice President Colby High School
Linda Schiferl State President Abbotsford High School
Marcia Kay Fall State Vice President Barron High School
Beth Blahnik State Secretary Oconto Falls High School
Shannon Olson State Treasurer Osceola High School
Cindy Hayward State Reporter Neenah High School
Stephanie Weix State Parliamentarian Colby High School
Kris DeVinck Region I Vice President Superior High School
James Brinker Region II Vice President Greenwood High School
Michael Crandall Region III Vice President Peshtigo High School
Joylyn Duffy Region IV Vice President Columbus High School
Lori Staudinger Region V Vice President Reedsville High School
Kelty Williams Region VI Vice President Milwaukee Pius XI High School

1983-1984 State Officer Team
"TOMORROW BEGINS TODAY WITH FBLA"

Name Position School
Scott Gaertig State President Oconto Falls High School
Joel Anderson State Vice President Thorp High School
Karen Tatro State Secretary Antigo Senior High School
Tammie Jonas State Treasurer Washburn High School
Sara Strathman State Reporter Colby High School
Stephanie Wix State Parliamentarian Colby High School
Melissa Zaloudek Region I Vice President Shell Lake High School
Linda Schiferl Region II Vice President Abbotsford High School
Deann Frease Region III Vice President Marinette High School
Denise Fuller Region IV Vice President Ithaca High School
Kirsten Madsen Region V Vice President Neenah High School
Richard Marshall Region VI Vice President Mukwonago High School

1982-1983 State Officer Team
"ENERGIZE FREE ENTERPRISE WITH FBLA"

Officers (position not known):  Karl Nelson

Name Position School
Patty Hendrickson National President  
Scott Gaertig State President Oconto Falls High School
Daniel Krueger State Vice President Shell Lake High School
Diann Robinson State Secretary Antigo High School
Timothy McBride State Treasurer Oconomowoc High School
Susan Schottler State Reporter Osceola High School
Anne Udovitsch State Parliamentarian Antigo High School
Kari Nelson Region I Vice President Washburn High School
Susanne Ball Region II Vice President Park Falls High School
Lisa DeLeeuw Region III Vice President Wittenberg-Birnamwood High School
John Weiner Region IV Vice President Waterloo High School
Debra Ann Finnel Region V Vice President Mishicot High School
Todd Von Haden Region VI Vice President Milwaukee Pius XI High School

1981-1982 State Officer Team
"FOCUS ON THE FUTURE WITH FBLA"

Name Position School
Laurie Peters State President Oconto Falls High School
Keri Holzhueter State Vice President Waterloo High School
Cheri McCormick State Secretary Middleton High School
Jodi Forrest State Treasurer Glenwood City High School
Ken Peters State Reporter Brookfield East High School
Heidi Hoffman State Parliamentarian Thorp High School
Dawn Thatcher Region I Vice President Superior High School
David Lechleitner Region II Vice President Abbotsford High School
Robert Chambers Region III Vice President Green Bay-Bay Port High School
Jayne Bischoff Region IV Vice President New Glarus High School
Linda Clarenbach Region V Vice President Hartford Union High School
Thomas Welden Region VI Vice President Muskego High School

1980-1981 State Officer Team
"UP UP AND AWAY WITH FBLA"

Name Position School
John Anderson State President Thorp High School
Jan Kolinski State Vice President La Crosse Central High School
Nancy Doucette State Secretary Franklin High School
Rodney Butrymowicz State Treasurer Oconto Falls High School
Lynn Richter State Reporter Shell Lake High School
Lisa Baker State Parliamentarian Thorp High School
Diana Beckman Region I Vice President Superior High School
Gina Haines Region II Vice President Neillsville High School
Karen Stroik Region III Vice President Stevens Point Area High School
Steven Klubertanz Region IV Vice President Middleton High School
Steven Schneider Region V Vice President Reedsville High School
Scott Darcey Region VI Vice President Brookfield East High School

1979-1980 State Officer Team
"SETTING SAIL FOR FUTURE SUCCESS"

Name Position School
Chris Helstad State President Antigo Senior High School
Chris Helstad State Vice President Oconto Falls High School
Cathy Claussen State Secretary Thorp High School
Alvin Barnickel State Treasurer Waterford Union High School
Fay Siler State Reporter Glenwood City High School
John Anderson State Parliamentarian Thorp High School
Dave Dalton Region I Vice President St. Croic Central High School
Jo Ann Nielsen Region II Vice President Wisconsin Rapids Lincoln High School
Nancy Schoenherr Region III Vice President Waterloo High School
Colleen Burke  Region IV Vice President Howards Grove High School
Riva Gartmann Region V Vice President Franklin High School

1978-1979 State Officer Team
"GET ON THE RIGHT TRACK WITH FBLA"

Name Position School
Cindy Krueger State President Wausau East High School
Dan Dolezal State Vice President Antigo High School
Janice Dallman State Secretary Mosinee High School
Jeff Piper State Treasurer Oconto Falls High School
Barb Jicinsky State Reporter Colby High School
Sara Strebe State Parliamentarian Oconto Falls High School
Sandy Volovsek Region I Vice President Superior High School
Pam Schlice Region II Vice President Stevens Point Pacelli High School
Sue Genske Region III Vice President Madison LaFollette High School
Evelyn Kempen Region IV Vice President Neenah Senior High School
Cindy Larsen Region V Vice President East Troy High School

1977-1978 State Officer Team (Coming Soon)
"SILVER STANDARDS WITH GOLDEN IDEALS"

Name Position School
Dolores Landowski National Secretary Stevens Point Pacelli High School
Tony Clementi State President Racine Case High School
Monica Gaska State Vice President West Allis Nathan Hale
Gloria Konrad State Secretary Oconto Falls High School
Lynne Billmeyer State Treasurer Wisconsin Rapids Lincoln High School
Brenda Spaulding State Reporter Antigo High School
Wendy Koslowsky State Parliamentarian Oconto Falls High School
Sally Robertson Region I Vice President Eau Claire Memorial High School
Dolores Landsowski Region II Vice President Stevens Point Pacelli High School
Pam Salzwedel Region III Vice President Madison LaFollette High School
Maureen Curran Region IV Vice President Rosendale Laconia High School
Dawna Livingston Region V Vice President Delevan-Darien High School

1976-1977 State Officer Team
"FOLLOW YOUR YELLOW BRICK ROAD"

Name Position School
Melanie Polnaszek State President Thorp High School
Barb Rusch State Vice President Antigo Senior High School
Paulette Martineau State Secretary Superior High School
Donna Spear State Treasurer West-Allis Nathan Hale High School
Jay Shillcox State Reporter East DePere High School
Pam Haas State Parliamentarian Thorp High School
Jane Mitch Region I Vice President Glenwood City High School
Roberta Pagel Region II Vice President Wausau East High School
June Sarbacker Region III Vice President Middleton High School
Vicki Arnhoelter Region IV Vice President Howards Grove High School
Chris Wilsman Region V Vice President Racine Case High School

1975-1976 State Officer Team
"FORWARD IN THE SPIRIT OF '76"

Name Position School
Nick Clementi State President &
North Central Regional Vice President
Racine J.I. Case High School
Jayne Miller State Vice President West Allis High School
Cheryl Gradin State Secretary Superior High School
Gail Champagne State Treasurer South Milwaukee High School
Melani Polnaszek State Reporter Thorp High School
Karen Lapp State Parliamentarian Colby High School
Debbie Steinke (Lunderville) Region I Vice President Fall Creek High School
Barb Rusch Region II Vice President Antigo Senior High School
Lori Mueller Region III Vice President Alma High School
Sharon Redeker Region IV Vice President Laconia High School
Bruce Lauer Region V Vice President Greendale High School

1974-1975 State Officer Team 

Name Position School
Nick Clementi State President Racine J.I. Case High School
Peter Strebe State Vice President Oconto Falls High School
Becky Tokar State Secretary Superior High School
Debra Leonard State Treasurer Brookfield Central High School
Laurie Teske State Reporter Antigo High School
Kristi Hanson State Parliamentarian Barron High School
Kathy Hull Region I Vice President Colby High School
Julie Kuehl (Pelishek) Region II Vice President Denmark High School
Nancy Derrickson Region III Vice President Riverdale Muscoda High School
Kathi Peter Region IV Vice President Kewaskum High School
  Region V Vice President  

1973-1974 State Officer Team

Name Position School
Debbie Schilling State President Greendale High School
Valerie Murch State Vice President Chetek High School
Robin Kamke State Secretary Oconto Falls High School
Jill Anderson State Treasurer Thorp High School
Julie Kuehl (Pelishek) State Reporter Denmark High School
Karen Palmer State Parliamentarian Thorp High School
Sharon Bloom Region I Vice President Boyceville High School
Mary Chrudimsky Region II Vice President Antigo High School
Glenn Stormoen Region III Vice President Adams Friendship High School
Robert Schmoll Region IV Vice President Shiocton High School
Laurie Carraher Region V Vice President Weston High School
Anna Durfee Region VI Vice President Delevan-Darien High School
Debbie Kruse Region VII Vice President James Madison Milwaukee High School

 

1972-1973 State Officer Team (we need your help, send any available updates to fbla@dpi.wi.gov)

Name Position School
  State President  
  State Vice President  
  State Secretary  
  State Treasurer  
  State Reporter  
  State Parliamentarian  
  Region I Vice President  
  Region II Vice President  
  Region III Vice President  
  Region IV Vice President  
  Region V Vice President  
  Region VI Vice President  

1971-1972 State Officer Team

Name Position School
Susan Mares State President Chetek High School
Vicki Mull State Vice President Brookfield Central High School
Gail Ferroly State Secretary Brookfield East High School
Cindy Mastricola State Treasurer Menomonee Falls High School
Vacant State Reporter  
Joan Morgan State Parliamentarian Thorp High School
Suzanne Christner Region I Vice President Spooner High School
Phil Hilgenberg Region II Vice President Shawano High School
Dawn Simonton Region III Vice President Mosinee High School
Brenda Leach Region IV Vice President Neenah S. F. Shattuck High School
Kevin Brandt Region V Vice President Weston High School
Barbara Steiler Region VI Vice President Sussex Hamilton High School
Nancy Manderle Region VII Vice President Oak Creek High School

1970-1971 State Officer Team

Name Position School
Margaret Neary State President Weston High School
Vacant (acting president) State Vice President  
Cheri Jo Wilkenson State Secretary Oak Creek High School
Christine Humbel State Treasurer Monroe High School
Linda Suda State Reporter Thorp High School
Kathy Slowiak State Parliamentarian Thorp High School
Roxi Brice Region I Vice President Eau Claire Memorial High School
Pam Rovinski Region II Vice President Oconto Falls High School
Amanda Hubert Region III Vice President Wausau East High School
Marlene Marcks Region IV Vice President Shiocton High School
Jean Renz Region V Vice President Sun Prairie High School
Scott Frantl Region VI Vice President Brookfield Central High School
Nancy Skowronski Region VII Vice President South Milwaukee High School
Preston Smeltzer State Advisor Wisconsin Department of Public Instruction
Ray Falk State Chairman Wisconsin Department of Public Instruction
Lorraine Missling National Board of Directors Wisconsin State University, Eau Claire

1969-1970 State Officer Team (we need your help, send any available updates to fbla@dpi.wi.gov)

Name Position School
Pat Groska State President Brookfield East High School
Kathleen Siedenburg State Vice President Brookfield Central High School
Kathryn Mliner State Secretary Oak Creek High School
Mike Stelling State Treasurer Big Foot High School
Judy Roberts State Reporter Janesville Craig High School
Rose McCurcheon State Adviser Wisconsin Department of Public Instruction
Lorainne Missling State Adviser Wisconsin State University, Eau Claire

1968-1969 State Officer Team

Lynn Kelly State President Merrill Senior High School
Jackie Millette State Vice President Big Foot High School
Diane Sabo State Secretary Oak Creek High School
Ed Hanko State Treasurer Weston High School
Debbie Welte State Reporter Janesville Craig High School
Dale McCutcheon State Sponsor  

1967-1968 State Officer Team

Name Position School
Bill Drengler National President Shawano Senior High School
Bill Drengler State President Shawano Senior High School
Rita Judkins State Vice President West Allis Central High School
Judy Gross State Secretary Oak Creek High School
Jeanne Bohn State Treasurer Wisconsin Rapids Lincoln High School
Vickie Baker State Reporter Walworth High School

1966-1967 State Officer Team

Name Position School
Tom Raby State President Janesville High School
Tania Schultz State Vice President Wisconsin State University, Eau Claire
Sue Speel State Secretary Wisconsin State University, Whitewater
Jerry Rickman State Treasurer Wisconsin Rapids Lincoln High School
Judy Vandehei State Reporter Oak Creek High School

1965-1966 State Officer Team

Name Position School
Cynthia Stumph State President Wisconsin State University, Eau Claire
Tom Robinson State Vice President Wisconsin State University, Whitewater
Kathy Mueller State Secretary Oak Creek High School
Mary Brost State Treasurer Janesville High School
Richard Elfers State Reporter Weston High School

1964-1965 State Officer Team

Name Position School
Robert Dallman State President Shawano High School
Judy Dickow State Vice President Brookfield East High School
Joan Peterson State Secretary Big Foot High School
Laverne Olson State Treasurer Wisconsin State College, Whitewater
Jennifer Hanson State Reporter Greenfield High School

1963-1964 State Officer Team

Name Position School
Ron Ensweiler State President Brookfield East High School
Tom Sztabnik State Vice President Oak Creek High School
Janey Oman State Secretary Nicolet High School
Mary Luedeke State Treasurer Oshkosh High School
Marilyn Porter State Reporter Wisconsin State College, Eau Claire

1962-1963 State Officer Team

Name Position School
Sue Klitzke State President Shawano High School
Monica Brack State Vice President Oak Creek High School
Sharon Cieslewicz State Secretary Nicolet High School
Eon Ensweiler State Treasurer Brookfield East High School
Wanda Bergendal State Reporter Janesville Senior High School

1961-1962 State Officer Team

Name Position School
Alice Robinson State President Nicolet-Milwaukee High School
Janice Christnovich State Vice President Oak Creek High School
Rosemary Rossbach State Secretary Brookfield Central High School
Elaine Dibble State Treasurer Big Foot High School
Beverly Monthie State Reporter Columbus High School

1960-1961 State Officer Team

Name Position School
William Krenger State President Wisconsin State College, Whitewater
Shirley O'Leary State Vice President Janesville High School
Anna Marola State Secretary Brookfield High School
Barbara Lord State Treasurer Oshkosh High School
Karyn Neitzel State Reporter Wisconsin Rapids High School
Lorraine Missling State Chairman Nicolet High School

1959-1960 State Officer Team

Name Position School
Curt Klade State President Minocqua, W.S.C.
Janice Wege State Vice President Shawano, W.S.C.
Ellen Shea State Secretary Nicolet-Milwaukee
Mary Ann Walloch State Treasurer Wisconsin Rapids
Donna Smith State Reporter Waukesha
Lorrainne Missling State Adviser Nicolet High School
R. L. Rupple State Chairman  

1958-1959 State Officer Team

Name Position School
John Holmes State President Madison Business College
Kathy Watters State Vice President Waukesha High School
Mary Schulpius State Secretary Nicolet-Milwaukee High School
LuAnn Hill State Treasurer Janesville High School
Margit Strand State Reporter Walworth High School

1957-1958 State Officer Team

Name Position School
Walter Schoenfeld State President Nicolet High School
Paul Odegaard State Vice President Madison Business College
Janet Nordwig State Secretary Shawano High School
Adrienne Feder State Treasurer Brookfield High School
Judy Roherty State Reporter Janesville High School

1956-1957 State Officer Team

Name Position School
Judy Palmer State President Wisconsin Rapids High School
Sandy Ziegelman State Vice President Janesville High School
Jan Schroeder State Secretary Waukesha High School
Judy Schmeling State Treasurer Brookfield High School
Pat Melhorn State Reporter Shawano High School

1955-1956 State Officer Team

Name Position School
Edgar Jackson State President Madison Business College
William Breihan State Vice President Shawano High School
Janice Osterhaus State Secretary Janesville High School
Barbara Schultz State Treasurer Waukesha High School
Judy Sweet State Reporter Oshkosh High School

1954-1955 State Officer Team

Name Position School
Clayton Prowls State President Waukesha High School
Kathleen Walhovd State Vice President Janesville High School
Lucille Crooks State Secretary Shawano High School
Carol Kortbein State Treasurer Tomah High School
Jeanne Gocker State Reporter Beaver Dam High School

1953-1954 State Officer Team
FIRST STATE CONVENTION @ WAUKESHA HIGH SCHOOL

Name Position School
Clayton Prowls Presiding President - Waukesha Chapter Waukesha High School
Ray L. Rupple State Advisor  
Paul Schwengels Greetings by: Executive Secretary of Waukesha Chamber of Commerce  
R. G Hein Welcome by:  Superintendent of Schools  
Shirley Krueger Meeting of Official Delegates - Immediate Past President of the Waukesha Chapter  
Louise M. Newman Address:  "My Job" - Director of Personnel for the Northwestern Mutual Life Insurance Company  
Shirley Krueger, Nancy Dresdow, Barbara Just, and Marily Kodrich Installation of Officers by the Waukesha Chapter National Installation Team  
Attending Chapters: Adivsors: Charter:
Waukesha Carl Piepenburg & John Lehrer

4/7/1947

Tomah Dena Krueger

12/23/1947

Fort Atkinson Bertha Seward

3/29/1948

Spooner June Dorkey

1/3/1952

Whitewater City High Kendall Finger

1/11/1952

Oshkosh Helen Smith & Audrey Miller

3/11/1952

Beaver Dam Joyce Rohde

1/2/1953

Wisconsin Rapids Elizabeth Ruggles

12/18/1953

Shawano Lorraine Missling & Frances Polansky

1/14/1954

Janesville Lucile Gartz & Marvin Hausser

2/25/1954

West Bend High School was the first school chartered with the National Future Business Leaders of America on October 7, 1942.  Berlin High School was the second Wisconsin school chartered on November 1, 1945.

A special thank you to all national, state, and local officers who have served in association with Wisconsin FBLA along with the support of the numerous advisers who provided an opportunity to connect with the national legacy of leadership summarized online here..  It is with great pride that we celebrate both the past leaders who built our foundation and our future leaders who continue our mission "to bring business and education together in a positive working relationship through innovative leadership and career development programs."

For questions about this information, contact David Thomas (608) 266-2348